Home · Blog · Wymiana informacji to objaw zgranego zbioru ludzi

Wymiana informacji to objaw zgranego zbioru ludzi

Od jakiegoś czasu mam zamiar opisywać wybrane uwatunkowania efektywnie zgranego zbioru pracowników w firmie, pracujących niekoniecznie w jednym dziale. Prezentowałem w poprzednich odcinkach mojego cyklu pozostałe kwestie dotyczące współpracy pracowników. Na szkoleniach niezwykle często pada pytanie, jak rozpoznać, że zespół jest na etapie osiągania efektu synergii. Postaram się to opisać w kolejnych częściach bloga.
W niniejszym poście zamierzam przybliżyć jeden wskaźnik dobrze zbudowanego zespołu. Moim zdaniem, musi występować poprawna wymiana informacji. Poprzestaniemy w tym wpisie na miejscu informacji w opisywanym przejawie funkcjonowania organizacji. Naukowcy szacują, że na komunikowanie się z innymi przeznaczamy ponad 85% naszej aktywności. Do tego 30% to mówienie, a reszta percepcja nadawanych wiadomości. Dzielenie się informacjami jest równie istotne w dziale w organizacji biznesowej, jak i w innych zbiorowościach ludzi, np. pomiędzy członkami rodziny, w orkiestrze, między sportowcami. Ciekawe przykłady każdy jest w stanie przeczytać na tej stronie:
  Zespołowe Wyjazdy 
Odchodząc od pełnionej funkcji w firmie oraz wykonywanego zawodu, komunikowanie się okazuje się dominującą czynnością podczas wykonywania obowiązków służbowych. Delegujemy zadania, snujemy plany, wysłuchujemy narzekania naszych partnerów biznesowych, ustnie przekazujemy, czego żądamy od podwładnego oraz uzgadniamy firmowe cele ze współpracownikami. Dość często pewne przeszkody sprawiają, iż przepływ informacji jest bardzo słaby. Wówczas poszczególni pracownicy są zmuszeni opierać się tylko na własnych domysłach albo usłyszanych plotkach.
Dla zwykłego człowieka komunikacja to na pierwszym miejscu język mówiony. Ale to jest błąd. Mowa wykorzystuje język, lecz jest ten wariant jedynie wyjątkowy sposób komunikowania się. Jest to komunikacja werbalna. Warto zwrócić uwagę, iż jedynie człowiek posiadł kompetencję komunikowania się z użyciem słów.
Badacze tego zjawiska wymieniają też inne kanały komunikacji międzyludzkiej, jednak napiszę na ten temat w  innym wpisie, który zamieszczę w internecie 12 kwietnia.
Na tą chwilę to tyle menedżerskich myśli.
Autor: Krzysztof Domański
I DODATKOWO JAK ZWYKLE ODROBINA CIEKAWYCH FAKTÓW ODNOŚNIE TEAM BUILDING Z OSTATNIEGO MIESIĄCA:
- Najczęściej kupowana forma zadań team building : gry plenerowe bez zadań ekstremalnych
- Najlepiej ocenione w ankietach po evencie gry – oceny uczestników: planszowe gry strategiczne
- Uśredniona wielkość grupy szkoleniowej: osiemdziesiąt uczestników.
- Oczekiwane przez grupe dni tygodnia na incentive: weekend.
- Najchetniej oczekiwania lokalizacja: Bieszczady

ŹRÓDŁO: Training Projects
Od ośmiu lat istniejemy w branży spotkań dla pracowników pod marką Training Projects.
Nasze nietuzinkowe wyjazdy integracyjne i praktyczne szkolenia team building są cenione przez setki korporacji z wszystkich branż.  


03.06.2016. 14:25