Home · Blog · Utrwalanie niezbędnych zachowań na szkoleniach

Utrwalanie niezbędnych zachowań na szkoleniach

Zawodowe szkolenia są niezwykle istotnym elementem należytego rozwoju każdej firmy, mogą one podnieść kwalifikacje załogi i bardzo mogą zwiększyć konkurencyjność na rynku. Jeśli będą one dobrze rozplanowane i zrealizowane, to faktycznie mogą dać dobre rezultaty. Warto jednak pamiętać o tym, że szkolenia mogą dać ludziom sporo nowej wiedzy, lecz trzeba ją jeszcze umieć zastosować w codziennych zadaniach.


 


Ogromnie ważnym etapem z przebytych szkoleń będzie utrwalenie wiadomości, które się zdobyło. Spora grupa zatrudnionych przez pewien czas po zakończeniu kursu stara się pamiętać o tym, co na nich było, jednak wraz z kolejnymi tygodniami często oni wracają do starych nawyków. Z takich też powodów dużą rolę odgrywa to, aby już na samym początku kłaść odpowiednio dużo nacisku na poziom zaangażowania ludzi biorących w nim udział.


 


To dokładnie te czynniki mają ogromne znaczenie na późniejsze zachowania pracowników i wykorzystanie przez nich umiejętności, które zdobędą. Jeśli jakiś pracownik na szkolenie będzie się musiał udać wręcz zmuszony, nie zobaczy celu, to niewiele ono da, bo po zakończeniu nauki i tak będzie się opierał przed zastosowaniem nowej wiedzy w swojej pracy (gdy mamy już ten problem dobrym lekarstwem bywają czasem Mnemotechniczne Gry Menedżerskie ).


 


Z tego też powodu osoby zajmujące się szkoleniami muszą mieć na uwadze zaangażowanie i motywację kursantów, a świetną metodą na to powinno być zadbanie, aby cały projekt był przeprowadzony na tyle ciekawie, aby zainteresować każdego uczestnika. Trenerzy mają do realizacji tego celu sporo narzędzi, dzięki którym można uzyskać zamierzone efekty.


 


Z pewnością niezwykle przydatne mogą być niestandardowe formy realizowanych ćwiczeń, dzięki którym można polepszyć w dużym stopniu utrwalanie wiedzy. Ważne jest także większe zaangażowanie kadry kierowniczej, pracownicy którzy widzą, że przełożonemu też zależy na powodzeniu również bardziej będą się starać.


 


Chyba jednak największą rolę odgrywa dobrze wykonany cykl szkoleniowy, z odpowiednio dużą ilością tak potrzebnych powtórek. Przez to uczestnicy ugruntowują nowe nawyki, a oprócz tego dostają okazję w praktyce wykorzystać to, co właśnie poznali, więc w czasie zwykłych zajęć w pracy będzie im znacznie prościej.


 

03.06.2016. 14:25