Home · Blog · Jakie korzyści może przynieść pracownikom zjawisko zwane work-life balance.

Jakie korzyści może przynieść pracownikom zjawisko zwane work-life balance.

W naszych czasach coraz ciężej jest oddzielić życie prywatne od zawodowego. Pracownicy muszą często brać co domu jakąś pracę, będą rozwiązywać wieczorami rozmaite problemy a także będa się musieli kontaktować z kontrahentami. Z tego też powodu pracodawcy coraz częściej dają im różne bonusy, aby chociaż trochę wynagrodzić tego typu zaangażowanie i zachęcić wyróżniających się ludzi.

Tego typu zjawisko jest dziś nazywane work-life balance i do niedawna jeszcze oznaczało po prostu ilość godzin przeznaczonych na wykonywanie pracy w stosunku do wolnego. Lecz obecnie coraz częściej się odchodzi od modelu, który był wspominany, akcentując zupełnie inne rzeczy. Właściciele firm nie wspominają już, że w ich firmach nadgodziny nie istnieją, lecz zaczynają kłaść nacisk na zupełnie inne sprawy.

W pierwszej kolejności jest podkreślana coraz większa elastyczność w wykonywaniu pracy, jako jedna z głównych jej zalet. Najbardziej popularne jest tu odchodzenie od sztywnego przesiadywania w biurze firmy między określonymi godzinami. Poza tym coraz częściej pojawia się także możliwość pracy zdalnej, lubianej coraz bardziej przez niejednego pracownika.

Dalszymi często wykorzystywanymi dodatkami w zakresie polityki work-life balance będą różnego rodzaju programy dla rodziców. Co ciekawe coraz liczniejsza ilość przedsiębiorstw zaczyna je organizować nie tylko dla samych matek, także dla zatrudnionych ojców. Firmy w zakresie tych bonusów umożliwiają korzystanie z firmowych przedszkoli czy klubów dla dzieci.

Zabraknąć również nie może odpowiedniego dbania o zdrowie. Dużo firm systematycznie zapewnia pracownikom odpowiedni dostęp do spożywczych produktów, takich jak soki, napoje czy świeże owoce. Spora grupa pracodawców zaczęła również prowadzić specjalne programy zdrowotne, pozwalające pracownikom zadbać skutecznie o zdrowie i formę.

W części firm idzie to wszystko jeszcze dalej. Zatrudnione osoby mają możliwość korzystania z firmowych boisk sportowych oraz sal gimnastycznych, a nawet pływalni. Coraz większą popularnością cieszą się również najróżniejsze kluby i drużyny sportowe, nie tylko traktowane zupełnie amatorsko, lecz również biorące aktywny udział w turniejach i zawodach.

03.06.2016. 14:25