Home · Blog · Atmosfera korporacyjna a współdziałanie w grupie

Atmosfera korporacyjna a współdziałanie w grupie


Można zadać pytanie: dlaczego organizacje cechują się odmienną atmosferą pracy? Niekiedy kontrasty bywają wyjątkowo znaczące. Człowiek uczestniczący w szkoleniach czasami myśli: w jednej pracy pracuje mi się dobrze, a w poprzedniej źle. Co bywa powodem?
Poniżej przedstawiono skrócony schemat funkcjonowania różnych firm. Zadaniem czytelnika jest znalezienie 12 różnic kultury korporacyjnej, które w tych firmach są takie same. Wymień je w Wordzie oraz opisz w punktach, na czym polegają różnice. Szczegóły przeczytasz na tej stronie:   Szkolenie Team Building
Firma XY wytwarza przenośne odtwarzacze stereo dla typowych melomanów. Miejsce działania to wyłącznie rynek Unii Europejskiej. Management niższego poziomu w hierarchii organizacyjnej odpowiedzialni są w ramach gwarancji na poszczególne wyroby. Naczelne kierownictwo nie oczekuje wreszcie od menedżerów średniego szczebla kalkulowania w decyzjach jakiegoś ryzyka. Zaplanowane działania mają zostać bez jakichkolwiek wyjątków pozostawione w systemie infromatycznym, dobre efekty bywają doceniane przez zarząd na zebraniach. Działania które skończyły się niezbyt koszystnie podobnie jak sukcesy bywają na zebraniach oceniane. W przedsiębiorstwie nie został wdrożony najmniejszy nawet system aby nakładaniać do obmyślania innowacyjnych wyzwań.
Instytuacja biznesowa Armach SA operuje w segmencie przetwórstwa spożywczego oraz skupia się na produkcji napojów mlekopodobnych, masła i twarogów. Kierownictwo firmy zaplanowało teraz nową strategię na kolejne sześć kwartałów, ma ona zachęcać menedżerów wyższego managementu do obliczania ryzyka oraz dalszych usprawnień ich departamentów. Ci, którzy przedstawią usprawniające sposoby poprawy pracy lub nowatorski sposób myślenia, są przenoszeni na wyższe stanowiska. Błąd, gdy tylko nie powoduje rażącej straty organizacji, jest jakby ”odrobione zadanie domowe”.
Jak można odczytać, te dwie firmy mają odmienne atmosfery korporacyjne. W kolejnym części bloga dotyczącej zespołu opiszę, w jaki sposób polityka organizacyjna wywiera wpływ na pracę zespołową.
Na tą chwilę to tyle menedżerskich myśli.
Autor: Tomasz Kowal
I DODATKOWO JAK ZAWSZE PARĘ INTERESUJĄCYCH INFORMACJI DOTYCZĄCYCH INTEGRACJI Z OSTATNIEGO OKRESU:
- Najczęściej kupowana forma aktywności : nagrywanie filmów i teledysków
- Najlepiej ocenione w kwestionariuszach po szkoleniu aktywności – oceny grup: gra kryminalna
- Średnia wielkość grupy zajęciowej: sześćdziesiąt uczestników.
- Optymalne dla klienta dni tygodnia na konferencję: wtorek.
- Najchetniej oczekiwania destynacja: Podlasie

ŹRÓDŁO: Training Projects
Od dziewięciu lat funkcjonujemy w branży incentive pod marką Training Projects.
Nasze nietuzinkowe wyjazdy integracyjne i skuteczne szkolenia team building są cenione przez setki koncernów z całego kraju.  

03.06.2016. 14:25